O knihovně

Služby:

- půjčování knih zdarma

- knihy z Knihovny Matěje Josefy Sychry ve Žďáře nad Sázavou

- MVS (meziknihovní výpůjční služba)

Zřizovatel:

Obec Sejřek a Bor, Sejřek 35, 592 62 Nedvědice

Statistika za rok 2021:

• 2213 knih ve vlastním fondu
  • 24 registrovaných čtenářů ze 176 obyvatel obce

Ocenění – Malá knihovnická slavnost 2016

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě pořádala 23. listopadu 2016 již patnáctým rokem "Malou knihovnickou slavnost", na které se snaží ocenit záslužnou práci knihovníků neprofesionálních knihoven v Kraji Vysočina. Tento rok získala ocenění i paní Marie MinaříkováMístní knihovny v Sejřku v okrese Žďár nad Sázavou.

Knihovna se nachází v 1. patře budovy obecního úřadu a stala se oblíbeným místem setkávání občanů všech věkových skupin, od dětí až po seniory. Paní Marie Minaříková se snaží svým čtenářům obětavě zajistit všechny knihy o které mají zájem. Obec pravidelně přispívá na nákup nových knih a časopisů. Ke zpestření nabídky jsou využívány i výměnné soubory knih z Knihovny Matěje Josefa Sychry. Největší odměnou pro paní Minaříkovou jsou spokojení čtenáři. Jako dlouholetá učitelka umí probudit u dětí zájem o knihy a čtenářství. Také vede s dětmi kroužek, ve kterém společně čtou. Jelikož je knihovna v malé obci, knihovnice svoje čtenáře velmi dobře zná, poradí s výběrem knih a také každého vyslechne a povzbudí vlídným slovem, ať je to malý školáček, nebo starší člověk. Paní Minaříková je velmi energická a aktivní, stále někde cestuje a účastní se setkání s bývalými kolegy a studenty. Je spoluautorkou myšlenky a realizace naučné stezky v okolí Sejřku - dokáže o tom s nadšením i zasvěceně hovořit. A co říká starostka obce "na paní Marii Minaříkou jsme v Sejřku právem hrdi a věříme, že i nadále jí bude sloužit zdraví a zůstane své knihovně a čtenářům věrná".

O knihovně

Knihovna v obci Sejřku působí od r. 1898, kdy byla založena Sborem dobrovolných hasičů. Měla 154 svazků zábavných, 36 poučných a 17 odborných. Nepodařilo se však zjistit, kde byla knihovna umístěna. V době bez televize byla místem setkávání občanů a jejich vzájemného besedování a mládež zde připravovala svoje vystoupení na oslavy nebo veřejné schůze. V r. 1975-76 se stala součástí okresní knihovny. Knihy byly odvezeny do městské knihovny v Bystřici nad Pernštejnem. Při provedené revizi bylo hodně titulů vyřazeno (jako ideologicky nevhodných). Po osamostatnění obce v r. 1990 se knihy na žádost OZ do obce vrátily. Knihovna byla na krátkou chvíli umístěna v Mansberku č. 8 v bývalé prodejně Jednoty, kterou obec odkoupila, později v místnosti zbrojnice Sejřek. Nově se knihovna nachází v 1. patře obecního úřadu.